Piyanoda Nota ve Akor

piyanoda-nota-akort
Mart 11, 2019 izpiyano 0 Comments

Piyanoda Nota ve Akor

Piyano Kursu İzmir – Piyano çalmak için ilk bahsetmemiz gereken konuların başında “nota okuma” konusu gelmekte ki, bu terim piyano öğrenmek isteyen bir çok kişiyi tedirgin etmekte.. Hatta piyano kursu arayışında olan bazı kişiler sadece nota okuma ve nota öğrenme korkusu yüzünden piyano öğrenmekten cayabiliyor.. O halde şu soruyu soralım:

Solfej Nedir?

Solfej nedir sorusunun cevabı: “solfej; notaları değerlerine, ses ve ritimlerine göre uygulama, seslendirme çalışmasıdır“.

Peki kısaca solfejin ne olduğunu tekrar özetlemek gerekirse, solfej demek müziğin dili olan notaları okumayı ve seslendirmeyi öğrenmektir. Peki siz nota okumayı ve seslendirmeyi bilmiyorsanız piyano çalabilir misiniz? Belki ezberleyerek bir kaç parçayı çalarsınız, ancak bu şuna benzer, dil bilmeden bir dili seslendirmek gibidir. Bu ne kadar verimli olabilir? Elbette tamamen verimsiz bir öğrenme sürecidir. O yüzden, piyano kursu öğrencilerine ilk tavsiyemiz; müziğin evrensel dili olan notaları okumayı öğrenmeleri yani solfej bilmeleridir.

Peki, solfej dersleri nasıl alınır, solfej nasıl öğrenilir?

Solfej dersleri mutlaka birebir özel ders şeklinde verilmesini önerdiğimiz piyano derslerinin içeriğinde yer almalıdır. Bazı kurslar solfej derslerini ayrı toplu ders formatında toplayıp ekstra bir ders veriyor şeklinde pazarlama yaparlar. Ancak bunun yerine solfejin olmazsa olmaz bir konu olarak, özel ders içeriğinde yer verilmesinin daha verimli olacağını düşünüyoruz!

Piyano Notaları

Kısaca ifade etmek gerekirse; piyano notaları piyanonun her bir tuşunu ifade eder. Piyano toplam 88 adet tuştan oluşur ve piyanonun ilk tuşu La-0 notası ile başlayıp, son tuşu ise Do-8 ile sona erer. Piyanoda 7 adet temel ve 5 adet yan nota (bemol ve diyez) bulunur. Piyanonun beyaz tuşlarında temel notalar simgelenirken, bemol ve diyezler piyano tuşesinin üst kısmında yer alan siyal tuşlarla simgelenirler.. Yine değinmek gerekirse beyaz tuşların sesleri ince olup, siyah tuşların sesleri kalındır..

Peki gelelim piyano notalarının nasıl okunacağına. Piyano notalarını okumanın iki farklı yolu vardır. Birinci yöntemde piyano tuşlarını doğru nota karşılığı ile eşleştirerek öğrenmeniz mümkün. Diğer yöntem ise daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz evrensel notasyon tablosunu bilmektir. Örneklemek gerekirse:

Do – C

Do# – C#

Re – D

Re# – D#

Mi – E

Fa – F

Fa# – F#

Sol – G

Sol# – G#

La – A

La# – A#

Si – B

Piyanoda notaları listeledikten sonra belirtmeliyiz ki piyanoda notaları okurken iki satır olduğunu göreceksiniz… Burada üst satır sağ elinizi ifade ederken alt satır sol elinizi ifade eder.. Alt satır bas notalardır. Piyano notalarında üst satırı okumak için Sol anahtarı kullanılırken, alt satırı okumak istiyorsanız Fa anahtarını kullanmalısınız!

Piyano Tuşları

Arkadaşlar öncelikle amacınız ciddi anlamda piyano çalmak ise, size tavsiyemiz piyano öğrenmeye başladıktan sonra kendinize dijital bir piyano edinmeniz yönünde. Piyano öğrenmek için org alıp daha sonra tekrar piyano almak yerine direk piyano almanız bütçenizden tasarruf etmenizi sağlarken, aynı zamanda öğrenme sürecinizi de hızlandıracaktır. Ancak elinde hali hazırda org bulunan arkadaşlar eğitim alırken org ile bir süre idare edebilirler..

Şimdi gelelim piyano tuşlarını nasıl öğreneceğinize.. Önce piyanoda doğru oturuş ve duruş pozisyonunu sağladıktan sonra(bakınız: piyanoda oturuş ve duruş pozisyonları) parmaklarınızı beyaz tuşlar üzerine yerleştirin.. Bu pozisyonda iken parmaklarınız hafifçe bükülmüş ve mutlaka rahat olmalıdır. Başlangıç noktası olarak orgun ortasında yer alan nota oktavında yan yana duran iki adet siyah tuşu bulun. O iki siyah tuşun solundaki nota C yani Do notasıdır! Şimdi C den itibaren yukarıya gidip, tek tek 8 adet beyaz tuşa bastığınızda tam bir oktavı tamamlamış olacaksınız! Yani C’den başlandığında bir oktav tamamlandığında C, D, E, F, G, A, B, C, yani Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si, Do döngüsü yapılmış olmaktadır.

Piyano Akorları Nasıldır?

Yazımıza piyano notaları ve piyano tuşları ile başladık.. Şimdi de piyano çalmanız için diğer önemli bir kavram olan piyano akorları ile devam edeceğiz..

Piyanoda akor kavramı, ya da genel olarak akor kavramından söz edecek olursak, akor: birden fazla tuşa bastığınız takdirde ortaya çıkan ses “akor” sesi olarak ifade edilir.. Akor örneklemesi yapacak olursal sağ elinizin baş parmağını orta C notasına yerleştirin. Bir sonraki adımda beyaz notayı pas geçerek üçüncü parmağınız ile, iki siyah notanın tam üstünde yer alan E notasına basın. Ardından bir beyaz tuş daha atlayın ve bu sefer serçe parmağınızı kullanarak bir sonraki beyaz tuş olan G notasına basın. Bahsettiğimiz tüm bu notalara şimdi tekrar aynı anda bastığınızda çalan akor, C akoru olarak isimlendirilir. İşte bir akor seslendirmiş oldunuz!

Piyanoda akorlar isimlendirilirken, akor adları baş parmağınızın yer aldığı notadan gelir.  Elinizi bu hali ile olduğu gibi birer tuş yukarıya taşırsanız ve altında yer alan üç tuşa aynı anda basmaya devam ederseniz “Dm (D Minör)” akorunu, parmağınızı bir sonraki tuşa yerleştirdiğiniz takdirde ise “Em (E Minör)” akorunu basmış olursunuz. Benzer şekilde diğer geriye kalan F, G, A ve B perdeleri için de aynı şey geçerli…

Piyanoda-nota-akort4

Artık piyano çalmak için en temel kavramlar olan piyanoda notalar, piyano tuşları ve piyanoda akor kavramı hakkında bilgi sahibi oldunuz!

İzmir’de piyano kursu arıyorsanız özellikle tam da sizin için ayrıntılı piyano öğrenimi sunan İzmir’in en kaliteli birebir piyano derslerinin yer aldığı piyano kursumuza siz sevgili piyano severleri davet ediyoruz.. Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın:

İzmir Piyano Kursu

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir