Müzik Kulağının Önemi Nedir?

Müzik Kulağı
Temmuz 21, 2019 izpiyano 0 Comments

Müzik Kulağı Nedir? Neden Önemlidir?

Piyano kursuna gideceğim ancak piyano çalarken müzik kulağının önemi nedir? Müzik kulağımın olup olmadığını nasıl anlarım? Bunu kendim anlayabilir miyim? vb. sorulara bugun yanıt arıyoruz! Merhaba sevgili arkadaşlar!!  Bugun sizlere müzik kulağının ne olduğunu ve çalgı çalarken bunun ne kadar öneme sahip olduğunu anlatacağız!

Müzik Kulağı Neden Önemlidir?

Müzik kulağının önemi nedir? Müzik kulağım var mı yok mu kendim nasıl anlayabilirim gibi sorularla başlayacak olursak öncelikle; müzik kulağının öneminden önce müziğin nasıl ortaya çıktığını bilmemiz gerekir. Müziği kısaca tanımlayacak olursak; müzik ard arda gelen doğru seslerin ve ritimlerin oluşturduğu estetik bir yapıdır diyebiliriz.. Bir kişinin müzik kulağı zayıf ise ya da yok denecek kadar az ise bu sesleri ve ritimleri doğru şekilde algılayamayacaktır ve bunu pratikte ortaya dökemeyecektir.

Diğer bir değişle, bir kişinin müzik kulağının iyi olması, duyduğu sesleri ve ritimleri iyi şekilde algılamasına, ve bu sayede çaldığı enstrümana doğru ses ve ritimleri yansıtabilmesini sağlar. Sadece enstrüman olarak düşünmeyelim.. Şan dersi alan bir birey de iyi bir müzik kulağı varsa aynı şekilde tekniğini düzgün bir şekilde oturtabilecektir. Bu da diğer bireylere göre, müzik eğitimi ve kariyerinde daha çabuk ve daha hızlı bir başarıyı beraberinde getirecektir.

Elde edilen başarıyı yüzdeye vuracak olursak, sadece fikir vermek için ortalama olarak %40 müzik kulağının iyi olması ise de %60 çalışmaya ve istekliliğe bağlı olarak başarıyı yakalayabiliriz. Dolayısı ile müzik kulağı olan bir birey aynı zamanda disiplinli çalışmasını sürdürdüğünde, müzik kulağı da enstrüman çalma başarısını destekleyeci bir faktör olacaktır.

Müzik Kulağı Sadece Piyano Çalarken mi Önemli?

Elbette hayır arkadaşlar.. İster piyano kursu arayın isterseniz gitar, keman, çello vb. diğer enstrümanları.. Hangi enstrümanı çalacaksanız çalın, ya da isterseniz şan dersi alın.. Müzik kulağı olan bir birey için yukarıda bahsettiğimiz üzere, müzik kariyeri boyunca doğru ses ve ritimleri iyi şekilde duymak, iyi icrayı beraberinde getirecektir.

Şimdi gelin birlikte bu konudaki açıklayıcı videomuzu izleyelim:

İzmir’de Müzik Kursu Arıyorum?

Arkadaşlar eğer siz de İzmir’de piyano kursu ya da müzik kursu arayışı içindeyseniz hemen ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın! 0506 179 43 09

Piyano eğitimi için özel olarak müzik kulağınn önemi ve ayrıntılı müzik kulağı testi uygulaması için lütfen ziyaret edin:

İzmir Piyano Kursu

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir