Piyano Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Nisan 9, 2015 izpiyano 0 Comments

Piyano Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Piyano almaya karar verdiniz. Karşınızda onlarca seçenek, marka ve bilmediğiniz bir sürü model arasında kaybolmuş durumdasınız. Endişe etmeyin! Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince basit bir dille iyi bir piyano satın alma rehberi sunmak istiyoruz!

Piyanolar, modellerine ve markalarına göre çeşitlilik gösterdiği gibi temelde akustik ve elektronik olarak ikiye ayrılırlar. Bu başlık altında piyano alırken 2 çeşidi de göz önünde bulunduracağız. Akustik piyanolar ve elektronik piyanoların farklarını anlatarak, ihtiyacınız olan piyano türünü seçmenize yardımcı olalım..

Akustik Piyano Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Akustik piyanoların yapımında ahşap, çekiç, plastik, keçe ve metaller kullanılır. Bu nedenle piyanonun bu parçalarında herhangi bir sıkıntı olmamasına dikkat edilmeli alındıktan sonra da uzun süreli koruma için çok güneş ışığına, çok soğuğa, neme maruz bırakılmamalıdır. Piyanonun uzun ömürlü olabilmesi için iyi bir bakım periyoduna sokulmalıdır. her sene mutlaka 1 ya da 2 kere bir uzman tarafından akort edilmesi gerekir. Bu yönüyle bakıldığında akustik piyano seçmek, daha çok bu işi meslek olarak benimseyen, uzun süreden beri piyano çalan kişilere daha uygun görünmektedir.

Elektronik Piyano Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde elektronik piyanolar, akort ve bakım problemleri olmadığından ve akustik piyanolarla kıyaslandığında taşıma ve yer kaplama konusundan çok daha fazla avantaj sunduklarından akustik piyanolara göre fazlasıyla tercih edilmektedir. Ancak elektronik piyano alırken dikkat edilmesi gereken en büyük özellik iyi bir tuş hassasiyetine sahip olmasıdır. Eğer çok hafif org tarzı bir klavye sistemine sahipse hem parmak tekniğinin gelişmesi açısından hem de parmağın tuşa uyguladığı kuvvetle doğru orantılı olarak alınacak ses yüksekliğinde iyi bir performans beklenemez. Bu durum piyano çalan kişiyi tatmin etmeyecektir. Eğer tuş hassasiyeti  konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz piyano alırken bir bilirkişiye başvurmanız tavsiye edilir.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, piyano seçerken öncelikle bu işi ne amaçla yapacağınızı ve seviyenizin ne olduğunu göz önünde bulundurun! Bu sayede hangi piyano türünün kendiniz için uygun olacağına karar verin! Daha sonra belirleyeceğiniz bütçe doğrultusunda fiyat/performans oranı en iyi olan, diğer bir değişle, ağaç yapısı ve tuş hassasiyeti en uygun olan piyanoyu seçmek için profesyonel bir yardım almaktan kaçınmayın! Unutmayalım ki, her ne kadar marka ve model tavsiyeleri verilse de, sürekli olarak yeni markalar veya modeller mağazalarda yerini aldığı için her bir alımda yeniden göz geçirmek yararlı olacaktır…

Piyano Satın Alma Rehberi

İzmir’de piyano fiyatları hakkında bilgi almak ve piyano seçiminde doğru kriterleri öğrenmek için okumanızı öneririz:

Piyano Fiyatları İzmir

Piyano kursu İzmir olarak, sizlere ücretsiz olarak piyano satın alma konusunda danışmanlık sağlıyoruz. Kurs merkezimize gelebilir, ve yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir