Piyano Çalmanın Çocuk Gelişimine Etkisi

Mayıs 8, 2015 izpiyano 0 Comments

Çocuklar için İzmir’de Piyano Kursu

Çocukların piyano eğitimine ne zaman başlaması gerektiği evebeynler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bilindiği üzere tüm çalgıların atası olarak kabul edilen piyano çocuğumuzun müzik eğitimine başlaması için en doğru çalgılardan biri kabul edilebilir. Peki çocuğum piyano eğitimine kaç yaşında başlamalı? Çocuğunuza piyano kursunun ne yararı olacak? İzmir’de çocuğum için en öğretici piyano kursu nerede? vb. soruların en net yanıtları bu sayfada!

Piyano Çalmanın Çocuklardaki Beyin ve Psiko-motor Gelişimine Etkisi

Bir işin yapılmasında kullanılan bilinçli zihinsel etkinliğin yönlendirdiği koordineli kas etkinliklerine psikomotor beceriler denir. Örneğin, kalem tutmak, ayakkabı bağcıklarını bağlayabilmek, daktilo yazmak vb.

Bu öğrenme türü doğuştan itibaren başlar. Bebekler ilk doğduklarında bazı psikomotor davranışları sergileyebilirler. Tutma, bırakma gibi davranışlar bizimle birlikte doğuştan gelen becerilerdir. Daha sonra bu becerilerin gelişmesi, yaşantı boyu yapılan etkinliklere bağlıdır.

Çocuğum Kaç Yaşında Piyano Kursuna Başlamalıdır?

Piyano, başta belirttiğimiz gibi beynin çift taraflı verdiği komutları parmak hareketleriyle koordine edebilme becerisine dayalı bir çalgı olduğundan özellikle belirli bir psikomotor beceri seviyesine ulaşmış 5-6 yaş çocuklar üzerinde çok etkilidir. Bu yaşlarda piyano çalmaya başlayan çocuklar özellikle ilkokul 1. Sınıfa başladıklarında kalem tutma, yazı yazma gibi becerilere daha kolay adapte olabilmekte ve başarı sağlamaktadırlar. Aynı zamanda zihinsel gelişimde de etkili olan piyano, hızlı düşünme ve buna bağlı olarak hızlı hareket edebilme davranışlarını da geliştirir.

Bu yönüyle piyano öğrenmeye başlamanın zamanlaması çocuğunuzun gelişiminde kilit bir rol oynayacaktır. Zamanında doğru tekniklerle piyano eğitimine başlayan bir çocuk kısa sürede yaşıtlarından algı ve öğrenme kapasitesi olarak öne geçebilmektedir.

Okuma Yazma Bilmeyen Bir Çocuk Piyano ve Nota Eğitimi Alabilir Mi?

Çocuğunuz eğer verilen komutları algılayıp, bu komutları uygulayabilecek mental ve fiziki gelişimini tamamladı ise genellikle 4-5 yaşlarında dahi henüz okuma yazma bilmeyen çocuklarda piyano ve nota eğitimi verilebilir. Çocuklara nota eğitimi renklerle ve çizimlerle anlatılır. Çocuğunuz her bir notayı belirli bir temsil olarak beyninde hayal eder ve belirli renklerle ilişkilendirmeyi öğrenir. Bu şekilde zamanında eğitime başlayan çocuklar, okuma yazmayı öğrenmeden çok önceden nota ve ritim eğitimini almış duruma gelebilirler. Verilen bu orff eğitimi kesinlikle uzmanlıkla verilmeli, ve uzman sertifikalı bir eğitimci nezaretinde olmalıdır. Aksi halde küçük yaştaki bireyler üzerinde uygulanan yanlış öğretim teknikleri, çocuğun tam aksi piyanodan hatta müzikten soğumasına yol açabilir.

Çocuklar için İzmir’de Piyano Kursu Mu Arıyorsunuz?

Çocuklar için ücretsiz deneme dersimizi kaçırmayın! Bugun hemen siz de çocuğunuzu kursumuza getirip piyano eğitimine başlamaya uygun olup olmadığını uzman eğitimcilerimden öğrenin. Çocuğunuza doğru yaşta İzmir’in en öğretici piyano eğitimini verme fırsatını kaçırmayın!

Ayrıntılı bilgi için lütfen bağlantıyı ziyaret edin:

Piyano Kursu İzmir

 

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir