Piyano Nasıl Akort Edilir?

Piyano Akordu Nasıl Yapılır?
Ekim 31, 2016 izpiyano 0 Comments

Piyano Akordu Nasıl Yapılır?

Piyano nasıl akort edilir? Sorunusunu sürekli araştıran meraklı bir piyanist veya piyano öğretmeni olabilirsiniz! Piyano akordu için servet ödemenize gerek yok! Biraz araştırma yaparak ve faydalı makalemizi okuyarak, tabi ki biraz da beceri ile piyanonuzu kendiniz akort edebilmeniz artık mümkün!

Piyano Akordu İçin Gerekli Aletler

Piyano akordu için gerekli tüm aletleri borç alabilir, kiralayabilir ya da bütçeniz elvermesi durumunda satın alabilirsiniz. Bu işi bir profesyonel olarak yapanlar onlarca farklı alete ihtiyaç duyabilirken, piyano akort işini en basit ve kolay yoldan yapmak isteyenler bile en azından 150-200 lira civarı bir alet edevar bütçesini gözden çıkarmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; gitar akort etmekte kullandığınız bir tuner cihazı piyanoda işe yaramayabilir. Bunun nedeni, piyano akort ederken çok hassas cihazlar kullanılmasıdır. Kullandığınız mikrofon, piyano akort cihazı, piyano akort yazılımı gerçekten çok hassas çalışmalıdır.

Özellikle bu kadar hassas cihazlar arıyorsanız bulmakta bir hayli güçlük çekebilirsiniz. Tavsiyemiz, bu tür cihazları internette aramanızdır.

Özellikle piyano akort cihazı satın alacak iken, iki katı para harcamaya hazırlıklı olun! Bunun sonucu olarak piyanonuzu ne kadar kolay akort ettiğinizi gördüğünüzde bize hak vereceksiniz..

Piyano Akort Etmek Ne Kadar Sürer?

Eğer piyano akort etmeye karar verdiyseniz şunu unutmayın ki, bu işi yapmanın en önemli unsurlarından biri özellikle bir profesyonel değilseniz bolca vakit ayırmanız! Amatör biri için piyano akort etmek ortalama olarak 3-4 saat sürebilir!

Tüm Aletler Hazır! Piyanomu Nasıl Akort Ederim?

Gerekli olan tüm araç gereçi aldınız. Şimdi piyanonuzu akort etmek için şu adımları izlemelisiniz; Öncelikle susturucuları takmadan, piyanonuzun sağ pedalına basınız. (bakınız: Piyano Pedalları Ne İşe Yarar?).

Piyano akorduna öncelikle orta piyano telinden başlamanızı öneririz. Akort edeceğiniz piyano teli hangisi ise bitişiğindeki tellere susturucu takmalısınız. Bunu yapmadan önce mutlaka piyanonun sağ pedalı basılı durumda olmalıdır.

Daha sonra akort etmek istediğiniz piyano teli ile ilişkili piyano tuşuna hafifçe basarak sesi satın almış olduğunuz akort cihazı ile analiz edin. İyi bir müzik kulağına sahipseniz, sesin farklılığını kendiniz de farkedebilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz üzere akort etme işlemine orta telden başlayıp uçlara doğru gidin. Bu doğrultuda gittiğinizde çıkan sesin frekansı doğru olsa bile notaların ses harmonisinin bozulduğunu göreceksiniz.

Telleri akort ederken doğru tel üzerinde çalıştığınızdan emin olarak, diğer bir değişle yolunuzu kaybetmeden tek tek çalışmanızı öneririz.

Her bir telin bağlı olduğu civatayı ayarlarken çok yavaş hareket etmeye ve sesi analiz etmeye dikkat edin!

Özellikle bir profesyonel iseniz çıkan sesin doğruluğunu kulağınız ile bile algılayabilirsiniz!

Piyano Ne Kadar Sürede Akort Edilmelidir?

Piyano akordu ortalama olarak 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Bu süre piyanonuzun bulunduğu ortamın sıcaklığına, rutubetine ve güneş alış almamasına göre değişebilir. En iyi karar verme tecrübesini piyanonuz üzerinde iyi bir müzik kulağı edindiğinizde karar verebilirsiniz.

İzmir’de Piyano Kursu Mu Arıyorsunuz?

İzmir’de doğru ve kaliteli piyano kursuna kayıt olarak hem piyano satın alma konusunda, aynı zamanda piyano akordu hakkında doğru bilgiye yüz yüze görüşerek ulaşabilirsiniz!

Ayrıntılı bilgi için bağlantıyı ziyaret ediniz:

İzmir Piyano Kursu

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir