Çocuk Piyano Kursu İzmir

Ekim 26, 2018 izpiyano 0 Comments

Çocuklar için Piyano Kursu İzmir

İzmir Müzik Kursu – Günümüzde çocuklar için piyano kursu dendiğinde ne aklımıza gelir? Elbette çocukların temel eğitime başlarken müzik eğitimi desteği ile birlikte eğitim hayatına başlaması, özellikle çocuğunuzun psiko-motor kaslarının sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi açısından önem teşkil etmektedir. Müzik eğitimi başlangıcı için ise en uygun enstrüman tüm çalgıların anası ve atası kabul edilen piyano’dur.

Müzik Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Küçük çocukların müzik çalışmalarına piyano eğitimi ile başlama yaşı ortalama olarak 5 – 10 yaş aralığındadır. Elbette bu eğitimin verilme şekli normal bir bireylere verilen piyano derslerinden çok farklı olup, renklerin, masalların, şarkıların ve çeşitli ögelerin kullanıldığı “orff eğitimi” adı verilen özel bir yöntemdir. Bu yaş aralığında piyano derslerine başlayan küçük bireyler, eğer doğru metotlar ile piyano eğitimine başladılar ise, ilerleyen yaşlarda bu sağlam temel üzerinden eğitimlerine rahatlıkla devam edebilirler.

Piyano ve müzik eğitim sürecinin en önemli ögeleri bu eğitimi veren öğretmen, çocuğun ailesi ve kullanılan eğitim metotlarıdır. Peki gerçekten doğru “orff eğitimi” verecek nitelikte bir eğitim, öğretmenlere, eğitim fakültelerinde sağlanmakta mıdır? Elbette ülkemizde çok nitelikli öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri de mevcut olmasına rağmen “orff eğitimi” verecek nitelikte bir eğitim ayrı bir sertifika programı şeklinde düzenlenmektedir. İyi bir orff eğitimcisinin bu tarz sertifikasyon sahibi olması ciddi bir önem arz etmektedir.

Ülkemizde yetişen müzik öğretmenlerinin eğitim gördükleri fakültelerde her ne kadar ana ve yan branşlar olarak belirli enstrümanları olsa da fakültelerin hedefi belirli bir branş öğretmeni yetiştirmek değil, genel bir müzik öğretmeni yetiştirmektir. Dolayısı ile sadece bir gitar, piyano, keman, çello, flüt, davul öğretmeni vb. bir branşlaşma ülkemiz eğitim fakültelerinde amaçlanmamaktadır..

cocuk-piyanoKursuIzmir

Piyano ile Müzik Eğitiminde Neler Yapılır?

Öncelikle İzmir Müzik Kursu olarak şunu söyleyebiliriz ki ilk derslerde öğretmen, öğrenci ve piyano arasında bir bütünlük sağlayıcı çalışmalar amaçlanarak başlanmaktadır. Daha sonraki derslerde; Piyanoda doğru oturuş ve duruş pozisyonlarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve belletilmesi ile devam edilir.. Takip eden derslerde ise piyanoda ses çıkarma çalışmalarına geçilerek, oyunlar ile iki eli bağımsız hareket ettirebilme yeteneğini geliştirme çalışmaları yapılır.. Bunu farklı bir şekilde açıklamak gerekirse iki eli aynı anda bağımsızca çalıştırmak insan beyninin sağ ve sol lob bölgelerini disiplinize ederek geliştirir.. Daha sonraki adımlarda ise; ezgiler oluşturabilme, nota bilgisini adım adım hem sol anahtarında, hem de fa anahtarında tanıyabilme, ayrıca bu notaları piyano üzerinde yerlerini bulabilme çalışmaları yapılır.. Bununla beraber, öğrencinin piyano çalarken her iki elinin doğru tutuş, duruş ve kuvvet uygulama çalışmalarını destekleyici öğrenme çalışmalarıyla eğitim sürecine devam edilir.. Aslında tüm bu davranışlar öğrencilere kazandırılmaya çalışılırken, bir yandan da çeşitli ilgi çekici ürün ve materyallerle özellikle küçük yaştaki çocukların ilgisini çekecek şekilde piyano çalma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanır. Elbette şu bir gerçek ki tüm bu süreçleri en sağlıklı ve verimli geçirebilmek için, eğitimcinin öğrenci ile doğru bir iletişim kurması gerekir.. Bunun yanında öğretmen öğreteceği bilgiler ile uygulatacağı çalışmaları geniş bir piyano eğitimi için yazılmış eser ve kaynakları bol ve çeşitliliği fark ettirerek yapabilmesi buna ek olarak konuya ilgi uyandırabilmesi ve dikkat çekerek öğrencide öğrenimin sürekliliğini sağlaması son derece kilit bilgilerdir..

İlköğretim Düzeyi 1. ve 2. Sınıf öğrencilere Piyano ile Müzik Eğitimi Çalışması

Daha önce de tekrar ettiğimiz üzere ilköğretim veya daha önceki çağ çocuklarına (5-10 yaş) verilmesi planlanan piyano eğitiminin, sadece notalar, metotlar ya da teknik bilgilerden ibaret olması beklenmemelidir.. Bunun nedeni çocukların sosyal ve psikolojik yapıları dikkate alındığında piyano kursunun içeriği ders gibi düşünülmeyen ancak, kendi içinde öğrencinin hem disiplinli hem de rahat davrandığı bir sistem ilişkisinin  yaratıldığı bir model gibi düşünülebilir… Sonuçta, piyano eğitimi dendiğinde, öğrenci aldığı genel müzik eğitimi içerisinde,  hem çok sesliliği yaşayabilecek, hem duyabilecek ve de bununla birlikte de öğrendiklerini uygulamayı sağlayan temel pratikleri benimseyecek davranışların kazanıldığı ve müziği kendisinin yaparak yaşadığı bir sürece kavuşacaktır..

Sonuç olarak tüm çocuklarımız kendine özgü bir eğitim ile oluşumunu sürdürmektedir.. Metotlar dendiğinde de zaten, yaratıcısı tarafından belirli doğrultuda ve amaçlarla yazılmış eserler ve etütler olarak da düşünülebilir zaten.. Piyano kursuna gelen her çocuğun ayrı bir model olduğu ve metotların yazılmış tek bir kaynak olduğu bilgileri doğrultusunda düşünüldüğünde, eğitimcinin yetişme aşamalarında aldığı eğitim içerisinde, adım adım dikkat etmesi gerekecek çok sayıda madde bulunmaktadır.

İzmir Piyano Kursu ile Müzik Eğitimine başlayacak çocukta neler dikkate alınmalıdır dersek;

– Çocuğun öncelikle psikolojik yapısı ile sosyal durumu,

– Çocuğun yetiştiği ailenin yapısı,

– Çocuğun fizyolojik durumu,

– Çocuğun işitsel analizinin yapılması,

– Derse kesintisiz dikkat süresi,

– Öğrencinin ilgi duyduğu ve duyabileceği tarzda konular,

– Öğrencinin zafiyetleri ile direnç noktaları,

– Öğrencinin piyano ile ne derece ilişkili olduğu,

– Öğrencinin piyano metotlarına olan ilgisi,

– Son olarak öğrencinin piyano tekniği uygulayabilme durumu dikkate alınmalıdır.

Sorular ve yanıtlar:

Çocuğun Piyano Kursuna 5 Yaş Öncesi Başlayamaz mı?

Çocuğunuzun piyano kursuna başlama yaşı resmi gazetede yayınlanacak kadar katı bir kural teşkil etmese de, genel kaanatimiz ve tecrübemizden yola çıkarsak; “piyano kursuna başlayabilecek bir çocuk” için temel kural, eğitmenin vereceği komut ve kuralları algılaması ile piyano üzerinde çalmak için gerekli fiziksel duruş ve davranışları uygulayabilecek bir fiziksel gelişim sergileyecek kadar gelişmiş olması kuralıdır.. Bu da ortalama olarak konuşursak çocuklar için en az 5-10 yaş aralığına rastlar..

Çocuğumu MEB Onaylı Piyano Kursuna Yazdırmam Şart mı?

Elbette kimseyi bu konuda tek kriter MEB onayı olan bir kurs olmasa bile, en kötü kriterin, hiçbir kriteri ve güvencesi olmayan bir kurstan iyi olabileceğini belirtmek isteriz! Eğitim şakaya gelmeyecek kadar ciddi bir iştir.. Bir yiyecek maddesinin ya da bir eşyanın karşılığı ya da muadili somut olarak kıyaslamaya açıktır.. Ancak eğitim ve öğretim kalitesi dendiğinde ve özellikle çocuklar için müzik eğitimi dendiğinde, eğitim kalitesi kıyasa girmeyecek kadar ciddi bir iştir.. Bu konu böyle iken, küçücük çocuğunuzu merdiven altı işletmelerin denetimsiz müdahalesine maruz bırakmanızı tavsiye etmiyoruz! Çocuğunuz yanlış teknikle verilmeye çalışılan bir piyano eğitimi ile tamamen müzik kursundan soğuyabilir ve yeteneği olduğu halde hayatı boyunca bu yeteneğinden uzaklaşabilir!! Bu riski almaya hazırsanız, sadece daha ucuz diye kaçak kursların kapısını çalabilirsiniz!

Piyano Kursu Fiyatları İzmir’de Ne Kadar?

Bahsettiğimiz üzere konu piyano ya da müzik eğitimi ise eğitime bir fiyat ya da bedel biçebilmek son derece zordur.. Bunun nedeni yanlış bir eğitimin bireyin çocukluktan başlayarak tüm hayatına mal olabileceği kadar ciddi bir durum taşımasıdır. Perla Sanat olarak biz son derece titizlikle hazırlanmış müfredatımız ile, İzmir’de eşsiz ve benzersiz nitelikte bir müzik kursu eğitimini vermeyi temel ilkemiz haline getirdik! Bir diğer değişle “İzmir Müzik Kursu” dendiğinde güzel İzmir’de akla ilk gelen müzik ve tüm sanatsal eğitimlerin birleştiği eğitim kurumunun Perla Sanat olarak zihinlerde yer etmesi için her geçen gün var gücümüzle çalışmaya desteklerinizle devam ediyoruz!

Çocuğumu Piyano Kursuna Kayıt Ettirmek için Ne Yapmalıyım?

Yapmanız gereken tek şey hızlı sanat hattımızdan bizi aramak: 0506 179 43 09 

İzmir’de Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için lütfen ziyaret edin:

İzmir Piyano Kursu

Leave a Reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir