Piyano Nasıl Korunur?

Piyano Nasıl Korunur ve Temizlenir?

Piyanoya en iyi şekilde bakmak, temizlemek ve korumak ömrünü uzatmakta şüphesiz ki oldukça yararlı olacaktır. Bu başlık altında piyanomuzu nasıl temizleriz, nasıl korur ve ömrünü uzatırız sorularını yanıtlayacağız.

Piyano Nereye Yerleştirilmelidir?

Piyanomuzu korumaya öncelikle piyanoyu doğru konumlandırmaktan başlayabiliriz. Yeni aldığımız bir piyanoyu evimizde sıcaklık değişimlerinden en az etkileneceği ve direk olarak güneş almayan bir yere koymalıyız. Piyanoyu koyduğumuz yer ile duvar arasında ortalama olarak 5-10 cm bir boşluk olmalı ve piyano rutubet alan bir yerden uzak tutulmalıdır. Bir diğer konu piyanonun ahşap aksamına bulunduğu yerdeki haşereler zarar verebileceğinden, piyanomuzu koyduğumuz yer mutlaka ilaçlatılmalı, gerekirse etrafa naftalin vb. güve ve böcek kovucu ilaçlar konmalıdır.

Piyano Temizliği Nasıl Yapılır?

Piyanomuzun bakımı için en gerekli noktalardan biri de piyano temizliğidir. Temizliği yaparken:

  1. Adımda piyanomuzun kaba tozu tuşların üzeri ve etrafı dikkatlice evlerde kullandığımız tüyden yapılma toz temizleme araçları ile temizlenir.
  2. Adımda mutlaka mikrofiber bir bezi hafifçe nemlendirerek fildişi tuşlar hafifçe temizlenmelidir.
  3. Adımda yine mikrofiber bir bez az miktar deterjan veya sirke damlatılmış temiz bir kasedeki su ile nemlendirilerek plastik aksam ve tuşlar tekrar temizlenir. Bu işlemde kullandığınız mikrofiber bezlerin asla renkli olmamasına dikkat edin. Zira bezin rengi piyanonuza geçebilir.

Piyano Cilalanmalı Mıdır?

Piyanonuzu sadece ihtiyacı duyulduğunda cilalayınız. Temiz bir cilalama süngerine ya da çizmeyen bir beze hafifçe cilayı püskürtüp piyanonuza uygulayınız. Kullanacağınız cila kesinlikle aşındırıcı olmamalıdır.

Piyano Bakımı ile İlgili Diğer Notlar

Piyanonuzun tüm aksamlarını tozdan ve rutubetten korumak için  piyanoyu kullanmadığınız tüm zamanlarda kapağını kapalı tutmanız önemlidir. Kullandığınız piyano eğer akustik bir piyano ise yani elektronik değilse, 6-8 ayda bir bakıma götürmenizi ve akort ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Piyanonuzun üstüne kesinlikle sıvı içeren bir bardak ya da tabak koymamanız da diğer hatırlatmalarımız arasında olacaktır!

Piyano Bakım ve Temizlik Kılavuzu

Piyano Kursu İzmir

Piyano Kursu İzmir olarak sizlere sahip olduğunuz piyanonuzun bakımı ve korunması için gerekli tüm bilgileri ücretsiz olarak sunmaktan keyif duyarız.